Haber

İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmesinde gerginlik ve hakaretler

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu itham eden kelamlarına, CHP Kümesi reaksiyon gösterdi. CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan ve CHP milletvekilleri ile Soylu ortasında tartışma çıktı. Özkoç, “Gözünüzün içine bakarak söylüyorum, Sayın Recep Tayyip Erdoğan için bu lafı kullansam orada oturur musunuz? Oturmazsınız, biz de burada oturmayız” dedi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Göç Yönetimi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gün uzunluğu milletvekillerinden gelen tenkitlere karşılık verirken; “Kara parayı aklayan da uyuşturucuyu yapan da şerefsizdir. İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir. Bu kadar basit. İspat etmeyen de şerefsizdir” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan ve CHP milletvekilleri, Soylu’nun kelamlarına reaksiyon gösterdi ve tartışma çıktı. Tartışma devam edince, Kurul Lideri Cevdet Yılmaz görüşmelere orta verdi.

‘ERDOĞAN İÇİN BU LAFI KULLANSAM ORADA OTURUR MUSUNUZ?’

Verilen ortanın akabinde Komite Lideri Yılmaz tutanakları istedi. Soylu’nun “ispat etmezse…” formunda kaideli bir kelam kullandığını söz etti.

Soylu’nun sözlerini geri almasını isteyen Özkoç, “Burası TBMM. Birbirimizle çok tartışacağız. Gerekirse karşı karşıya geleceğiz. Siz kendi doğrunuzu savunacaksınız, biz kendi doğrumuzu savunacağız. Ben burada hiçbir genel başkana ‘şerefsiz’ denilmesini asla kabul etmem. Gözünüzün içine bakarak söylüyorum, önünüze koyarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan için bu lafı kullansam orada oturur musunuz? Oturmazsınız, biz de burada oturmayız. Ben diyorum ki bu söz söylendiyse bu söz geri alınır. Bu Genel Kurul’da tekraren uygulanan bir metot. Geri alınır, biz de bizim söylediğimiz kelamı geri alırız” dedi.

‘SENİN ZEKA PROBLEMİN VAR…/SEN DE ŞEREFSİZSİN’

Soylu ise “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ve burada çalıştığımız bütün arkadaşlarımız başta olmak üzere Türkiye’nin cari açığını kapatmak için uyuşturucu ticareti ile suçlayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisidir” karşılığını verdi.

Özkoç, “Biz eleştiremeyecek miyiz?” deyince Soylu da “Senin zeka sorunun var” ifadelerini kullandı. Özkoç ise “Sen hakaret etmeden konuşamıyor musun?” dedi.

Tartışma devam ederken Özkoç, “Sen de şerefsizsin. Sen karaktersizsin. Bu türlü olmaz, lider. Bu adam onursuzdur. Bu bakan burada konuşamaz. Zeka sorunu olan sensin. Hakaret eden sensin. Asla konuşturmayız” ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALAR SÜRERKEN OYLAMA YAPILDI

CHP’li Özkoç ve Tuncay Özkan, Soylu’nun Kılıçdaroğlu’ndan özür dilemesini ve sözünü geri almasını istedi. Komisyon Başkanı Yılmaz, bakana sadece tavsiyede bulunabileceğini ve zorlama yapamayacağını söyleyerek, bütçe tekliflerini oylattı.

Özkoç ve Özkan, Yılmaz’a “Böyle bir kurul başkanlığı olmaz” diye tepki gösterdi, Yılmaz ise oylamaya devam etti. Özkoç, Yılmaz’a “Başkan yanlış yapıyorsun” dedi.

Komisyon Başkanlık divanın bulunduğu masanın önünde CHP’li milletvekilleri itirazlarını sürdürdü. Yılmaz, Bakan Soylu’nun sözü geri alması konusunda yetkisinin olmadığını ısrar ile söyleyerek, “Tutanaklara geçirmek dışında yetkim yok” cevabını verdi.

SOYLU: SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM

Yılmaz, tutanaktan “Şerefsiz” kelamının çıkarılmasını her iki taraf için de kabul etti. Yılmaz, Bakan Soylu’ya “Şerefsiz” kelamının çıkarılması için kelam verdi. Bakan Soylu, “Ben bize, devlete yapılan iftirayı ispat etmeyen şerefsizdir dedim, sözümün arkasındayım” dedi.

CHP’li Özkoç, Soylu’ya dönerek “Sen şerefsiz bir adamsın” diyerek, Komite Lideri Yılmaz’ın yanına gitti. CHP’li vekiller oylamayı durdurmaya çalıştı. Yılmaz, “Bu milletin Meclis’ini engelleyemezsiniz” dedi ve oylamaya devam etti.

Tartışma sürerken; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Göç Yönetimi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Tartışma öncesinde Soylu, komitede ayrıyeten şu açıklamaları yaptı:

ORGANİZE KABAHATLERE KARŞI ATTIĞIMIZ ADIMIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ: Üçüncü yılda, ‘Bir İçişleri Bakanına 3 yıl çok fazla’ diye kendi kendime söyledim. Arkadaşlarım şahit. Siz burayı uyuşturucu kaçakçısı, terör örgütlerine yol açan, hatta terör aksiyonu gerçekleştiren olarak değerlendiriyorsunuz ya. Ne vakit Türkiye’nin var olan birtakım sorunlarına girmeye başladık, terörün dışında. Uyuşturucu, organize hata, Türkiye’nin en büyük mali cürümleri üzere. Yıllardan beri Türkiye’yi istedikleri üzere koordine edenler dört koldan saldırdılar. Ne haysiyetimiz, onurumuz şerefimiz kaldı. Türkiye’de bu organize kabahatler, uyuşturucu ve mali hatalarla ilgili attığımız adımın bedelini bugün ödüyoruz, Türkiye ödüyor.

ABD’Nİ TEZLERİNİ SAVUNMAK GAZİ MECLİS’İN VEKİLLERİNİN HADDİ DEĞİLDİR: 9 yaşındaki çocuğu anasının kucağından alıp dağa kaçıranlar, bana bugün burada bayana şiddet edebiyatı yapılıyor. Bu yanlışsız bir yaklaşım değil. Herkes başını alsın önüne koysun. Ya bu ülkenin vatandaşı olacağız, medeniyetine, bedellerine sadık ve bağlı olacağız. Ya da beni bağışlayın, burada bu masanın etrafında ABD’nin tezlerini savunmak, Yunanistan’ın tezlerini savunmak, Suriye’nin haklarını savunmak, bu Gazi Meclis’in milletvekilinin haddi değildir.

PKK, ABD İSTİHBARATININ ÖRGÜTÜDÜR: PKK terör örgütü ABD istihbaratının örgütüdür, HDP de PKK terör örgütünün siyasal uzantısıdır. Şayet siz bu tezin üzerinden ve bu ortaya koyduğunuz yanlışsız üzerinden, ABD’nin tezini savunuyorsanız. ABD Büyükelçisi İstiklal saldırısının akabinde açıklama yaptı. Daha sonra en âlâ adamları olan Ferhat Abdi Şahin’e açıklama yaptırdılar. HPG’ye açıklama yaptırdılar. Ne dediler, ‘Bu işin içerisinde biz yokuz’. Çabucak birileri bunun etrafına bir biçimde sarılı verdiler. Bu oyunun büyük olduğunu, bu oyunun Türkiye’nin şu anda istikametinde giden yoldan döndürmek olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Kürt düşmanı kim? Çocukları 6-10 yaşında dağa çıkarıp, eline kalaşnikof veren mi? Hangi Kürt kardeşimize bir tane en ufak incitecek bir kelam söyledim. Bizim bir tek kırmızı çizgimiz vardır, o da terördür. Bu ülkede kimse Kürt’üm diyemiyordu, o da Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bugün Kürt’üm diyor. Aleviyim diyemiyordu beşerler. Bugün Aleviyim diyorlar.

TEK BAŞIMA MI YAPIYORUM?: Burada bir şeyi gördüm, her konuşma birbirine benzeri mi? Her konuşma geçen senin birebiri olur mu? Biz uyuşturucu kaçakçısıyız, biz Türkiye’nin kara para aklamadaki en değerli adamlarından bir tanesiyiz. Ben bunları tek başıma mı yapıyorum, bir Anadolu çocuğu olan İsmail Çataklı ile mi yapıyorum, Mehmet Ersoy ile mi yapıyorum, profesör Sabri Erdin ile mi yapıyorum, Arif Paşa ile mi yapıyorum? Kimle yapıyorum bu işleri? Tek başıma mı yapıyorum? Tek başıma yapacak kabiliyete sahibim o denli mi? O denli ortaya koyuyorsunuz, o denli değerlendiriyorsunuz.

HASTAYDIM, SERUMLA BİR ARADA İDLİB’E GİTTİK: Birçok terör hareketini arkadaşlarımız engellediler. İstiklal Caddesi’ndeki olay, bana soruyorsunuz. Biz uyduruyoruz, bir terör örgütü, aslında farklı bir terör örgütü, biz Türkiye toplumuna, milletimize palavra söylüyoruz. Aslında onları PKK/PYD terör örgütüne karşı güdülendiriyoruz. Bu türlü bir tiyatro olabilir mi? Bunu kim söyler? O gün İdlib’deydim, hakikat. Ne için İdlib’deydim, Erzurum’da kayağa gitmedim yahut birileri ile birlikte yemeğe gitmedim. Yaklaşık 7-8 günden beri hastayım. Serum ile bir arada İdlib’e gittik. İdlib’de ne yaptık? 100 bin biriket mesken. Ben otomobilde bir dakika filan kendimden geçmişim. Bir patlama oldu dediler, ben otomobilin önünde bir patlama oldu zannettim. Yani her an beklediğimiz bir şey bizim orada. Sonra Beyoğlu’nda, atladık geldik biz Hatay’a, Hatay’dan da biz uçakla İstanbul’a indik. Arkadaşlarımız ile bir arada kıymetlendirme yaptık. Sonra olayları koordine ettik.

Ardından ben Esenler’de İstanbul Emniyet Müdürümüzün bulunduğu alana geçtim. Bütün grupla birlikte. Yaklaşık 2-3 saat çalıştık. En az 14 tane konut bastık. 1-2-3-4 bastık boş çıktı. 13’üncü konutu bastık, temel itibariye boş olduğunu düşündüğümüz konuttu lakin olmadı. Onun ardındaki biri olacağı değerlendirdiğimizde arkadaşlarımızın morali bozuldu. Kaçıracağımızı ve yakalayamayacağımızı düşündük. Zira tıpkı şey Abdülkadir Maşaripov’da dA başımıza gelmişti. 17’nci gün sonunda bulduk. Diyorsunuz ki Yunanistan’dan geldi nerede? Gerçek hem oradaki mütercim ve arkadaşları arayarak, ilgili kişinin olup olmadığını, biz de merak ediyorduk. Bu bombayı kim patlattı, Türkiye’yi bu oyunu kim oynuyor? Orada bütün arkadaşlarımızla birlikte telefondan neredeyse 15-20 dakika mülakata aldık. ‘Beni Yunanistan’a kaçıracaklardı’ kelamı oradaki kelamdı. Birebir formda sözünde hem hakimlikte, hem savcılıkta verdi. Bizi buraya getiren, onu tespit ettik. Orada Kobanili bir tekstilci ‘İki kişi gönderiyorum, bunları burada muhafaza et, oturttur’ dediği kişi. Yani Kobani. Pekala Kamışlı, Halil denilen terörist Kamışlı’dan lojistiği sağlayan, Hacı denen. Menbiç’te bütün istihbaratın başında olan, bu teröristi ayarlayan, bu terörist ile Bilal’in ortasındaki bağlantıyı kuran, teröriste istediği üzere davrandıran ve ondan sonra bombayı patlattıran şahıs. Bütün bu uyumu kurduk, bu uyumun içinde öbür şahıslar da var.

KOLOMBİYA’NIN TÜRKİYE ÜZERİNE KURGULADIĞI BOŞ BİR İŞ: (Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilirken 9 Haziran 2020’de yakalanan kokain) Bin 733 çuvaldan 51 tonluk kauçuk granül indirilmiş. Bu yükten sadece 10 çuval numune alıyor. Bunu mahkemesinde de en son teyit etti. 10 çuval alıyor. 10 çuvaldan alınan 188 gramlık kokain üzerinden diyor ki ‘bütün bunların tamamı kokaindir.’ Türkiye Cumhuriyeti’nin, dünyanın hiçbir mahkemesi bu türlü bir sonuç vermez. Sonra da diyor ki ben bunları imha ettim. Bir tek Türkiye ile kendisi ile ilgili en ufak bir ihbarı, kendisi ile ilgili bir mahkeme kararı, bu fabrikaya gidelim, bu fabrikada ne var bunu görelim denmesine karşın bir tek sav ortaya konmamış, Kolombiya’yı, Yunanistan’ı, Amerika’yı, Suriye’yi tutacak fakat Türkiye’yi suçlayacak bir tertip ortaya konulacak. Bu türlü bir şey var mı? Kolombiya denilen devletin Türkiye üzerine kurguladığı boş işin dışında hiçbir şey değildir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort