Haber

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yasağına karşı muhalefet

Danimarka’da muhalefet partilerinin büyük çoğunluğu, hükümetin belirli durumlarda Kur’an yakmayı yasaklama planlarına karşı olduklarını beyan ettiler.

Sol görüşlü Milletler Cemiyeti’nden (EL) sağ görüşlü popülist Danimarka Halk Partisi’ne (DF) kadar dokuz muhalefet partisinden yedisi, “ifade özgürlüğünün her zaman daha önemli olduğunu” vurgulayarak hükümeti planını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. dini dogma” ortak bildirisinde. .

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da sıklıkla tekrarlanan Kuran yakma hareketleri İslam ülkelerinde kısmen şiddetli protestolara neden olurken, eylemlerin gerçekleştiği iki İskandinav ülkesiyle de diplomatik krizlere neden oluyor.

Bunun üzerine Danimarka Dışişleri Bakanlığı, diğer ülke, kültür ve dinlere yönelik hakaretlerin önlenmesi için yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Lars Løkke Rasmussen, yabancı ülkelerin büyükelçilikleri önünde Kuran’ın yakılması eylemlerini örnek gösterdi. Ancak Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Kuran’a yönelik eylemlere müdahalenin anayasa ile korunan ifade özgürlüğü çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı.

Muhalefet ise hükümetin planlarına karşı. Muhalefet politikacıları, Danimarka hükümetini “temel insan haklarını bile yerine getirmeyen ülkelerin baskısına boyun eğmekle” suçluyor.

Konuyla ilgili Danimarka Radyosu’na açıklama yapan Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, tepkilere rağmen hükümetin Kuran’a yönelik eylemleri kısıtlamada kararlı olduğunu söyledi.

Danimarka ve İsveç’te din eleştirisi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilirken, birçok İslam ülkesinde Kuran’ın aşağılanması ve kasten zarar verilmesi, aşağıdakileri içeren eylem ve ifadeler kapsamında dini bedeller ödenmektedir. kutsal metinlere, inançlara veya Rab’be karşı saygısızlık, hakaret veya alay.

dpa/TC,AU

haberkaraburun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu