Haber

Akşener’den Kızılay tepkisi: Bin bir dümen…

ANKARA – GEZEL Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Maraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın Ahbap Derneği’ne çadır satmasına tepki gösterdi. Akşener, sosyal medya hesabından tweet attı. “İyiliğin gücüyle insanın ve toplumun onurunu korumak, direncini artırmak ve acılarını dindirmek için çalışmak” anlayışıyla kurulan Türk Kızılayı; Paranın gücüyle insanları kendi haline bırakan, içini boşaltan bir anlayışa mahkum ettiniz. Yazıklar olsun sana!”ifadeleri kullandı.

ZORLU’DAN TEPKİ

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Şiddetli, Maraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın Ahbap Derneği’ne çadır satmasına tepki gösterdi. Ağırlı yaptığı yazılı açıklamada, “Olağanüstü hal ilan edilen deprem felaketinin ardından Kızılay’ın çadırları satarak başka bir kuruluşa yönlendirmesi ne afet yönetimi hedefine ne de etik/yasal değerlere uygundur. sistem.”

Bu olayın, facianın ilk günlerindeki organizasyon ve uyum kusurlarını ortaya koyduğunu kaydeden Severli, şunları kaydetti:

“Afet yönetimi kapsamında Kızılay’ın resmi internet sitesinde ‘acil durum barınmasında ilgili devlet kurumlarının yanında yardımcı rol üstlendiği’ belirtilmekte ve ‘ihtiyaçlara özel çadırların yanı sıra ihtiyaçlara özel çadırlar ürettiği’ söylenmektedir. uzun vadeli afet çadırları’. Ayrıca ‘afet yardımları’ bölümünde Kızılay’ın afet bölgelerindeki geçici barınma ihtiyacını karşılamak için geçmişten günümüze devam eden bir bağış sistemi kurduğu açıkça görülmektedir. Yani kurumsal olarak üretilen çadırlarda halkımızın yaptığı bağışlar bir ilahiyat meselesidir.”

Çadırların gönderilmemesine tepki gösteren Zorlu, şöyle devam etti:

“Harika bir durum ilan edilen deprem felaketinin ardından Kızılay’ın çadırları hızla bölgeye göndermek yerine başka bir kuruluşa satarak yönlendirmesi ne afet yönetiminin amacına uygundur ne de etik/yasal maliyetler sistemi.Ancak sorunu asıl derinleştiren Türkiye Acil Müdahale Müdahale Planında (TAMP) yanlış bir yaklaşımdır çünkü AFAD “ana çözüm ortağı”, Kızılay ise “ana çözüm ortağı” olarak belirlenmiştir. Çadır temini ve çadırkent inşaatı aşamasında “destek çözüm ortakları”.

Bu tespit ve değerlendirmeler, Kızılay gibi devletin ve milletin birleştirici gücü haline gelen bir kurumun sorumluluğunu ve AFAD’ın Kızılay’ın elindeki çadırları ivedilikle tedarik/düzenleme/nakliye görevini ortadan kaldırmayacaktır. Depremin ilk saatlerinden itibaren Hilal. YETER PARTİ bu konuda gerekli tüm detaylı incelemeleri yapacak ve milletimizle paylaşacaktır. Türkiye bu vahim ve tutarsız tabloyu, artan yolsuzlukları elbette hak etmiyor.”

Ne oldu?

Gazeteci Murat Ağırel, Kızılay’ın depremin ilk günlerinde Ahbap’a 46 milyon liralık çadır sattığını ortaya çıkardı. Hem Ahbap hem de Kızılay olayı doğruladı ve Kızılay Lideri Kerem Kınık bu olayı “ahlaki ve rasyonel” bulduğunu söyledi. Daha sonra Türk Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, Kızılay’ın kendilerine tanesi 140 bin liradan çadır sattığını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu